Błonnik pokarmowy w diecie
Błonnik pokarmowy
Błonnik pokarmowy pełni niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Jeśli faktycznie zależy nam na zachowaniu zdrowia na długi czas powinniśmy dokładnie wiedzieć czym tak naprawdę jest błonnik pokarmowy, jakie są jego konkretne właściwości, w jakich produktach możemy go znaleźć i czym skutkuje jego niedobór lub przedawkowanie.
Błonnik pokarmowy to ogólny przyjęta nazwa, która określa składniki budulcowe ścian roślin, które nie są trawione w naszym organizmie. Generalnie mamy dwa rodzaje błonnika pokarmowego, błonnik rozpuszczalny oraz błonnik nierozpuszczalny. Warto wiedzieć, że każdy z nich charakteryzuje się trochę innymi właściwościami. Jakie są zatem ogólne właściwości błonnika pokarmowego?
Błonnik jest przede wszystkim odpowiedzialny za zmniejszenie wchłaniania cholesterolu. Dzięki emu błonnik zapobiega rozwojowi różnego rodzaju chorobom serca, chorobom układu krążenia. Poza tym błonnik reguluje także poziom glukozy we krwi co jest bardzo ważne dla osób chorujących na cukrzycę. Poza tym błonnik jest także znany ze swoich właściwości odchudzających. Błonnik wzmaga uczucie sytości, a przez to wpływa na to, że nie odczuwamy apetytu, jemy mniej a w rezultacie chudniemy.
Błonnik pokarmowy a dieta
Błonnik pokarmowy znajduje się w wielu naturalnych produktach. Błonnik możemy na przykład znaleźć w otrębach, suszonej fasoli, jęczmieniu, a także w kukurydzy, warzywach kapustnych i korzeniowych. Jeśli z jakiegoś powodu odczuwamy niedobór błonnika możemy zawsze pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Tutaj warto jednak być ostrożnym ponieważ przedawkowanie błonnika może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje takie jak: gwałtowny spadek masy ciała, niedożywienie, biegunki lub zaparcia.
Należy także pamiętać, że spożycie błonnika pokarmowego powinno być ograniczone przez osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego, wrzody żołądka czy niedokrwistość. Spożywanie błonnika pokarmowego przez takie osoby może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dlatego w takich przypadkach należy być bardzo ostrożnym.