Catering dietetyczny - słów kilka

Chirurg naczyniowy – czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?

Chirurg naczyniowy – czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?

Chirurgia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym. Słowo chirurgia wywodzi się z greki i pochodzi od cheir (ręka) i ergon (czyn, działanie). Cheirurgia to zatem praca wykonywana ręcznie. Oczywiście dzisiejsza medycyna rozwinęła się na tyle mocno, że niektóre zabiegi i operacje można wykonać bez konieczności otwierania powłok. Chirurgia laparoskopowa pozwala na przeprowadzanie operacji w sposób szybki, przy minimalnej ingerencji w ludzki organizm. Oczywiście niezależnie od tego chirurg musi posiadać zdolności manualne. Jest to konieczne w każdej specjalizacji chirurgicznej na czele z chirurgią naczyniową. Chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Udrażnianie cienkiego i delikatnego naczynia wymaga ogromnej precyzji.

Chirurgia naczyniowa jako dziedzina medycyny

Chirurgię można podzielić na miękką, dotyczącą tkanek miękkich i twardą, związaną z operacyjnym leczeniem tkanek kostnych. Chirurgię dzielimy też na ogólną (niekiedy nazywaną wstępem do chirurgii) i szczegółową. W ramach chirurgii ogólnej poruszane są takie zagadnienia, jak zasady gojenia ran i zakażeń, zasady przetaczania krwi, zasady żywienia i regulacji gospodarki elektrolitowej organizmu, ale również postępowania przed- i pooperacyjnego. Chirurgia ogólna dotyczy również pomocy w stanach zagrożenia życia i technik operacyjnych. Te i szereg innych zasad muszą znać wszyscy chirurdzy, bez względu na to, w ramach jakiej specjalizacji chirurgicznej prowadzą praktykę.

Chirurgia naczyniowa a inne specjalizacje chirurgiczne

Specjalizacje chirurgiczne określa się mianem chirurgii szczegółowej. Zalicza się do niej tzw. działy narządowe, czyli chirurgię klatki piersiowej, chirurgię naczyniową, chirurgię sercowo-naczyniową (kardiochirurgię), urologię, chirurgię szczękowo-twarzową, chirurgie stomatologiczną i neurochirurgię. Oprócz tego wyróżniamy działy szczególne, a wśród nich chirurgię onkologiczną, ortopedię, chirurgię urazową, transplantologie oraz bariatrię.

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Do chirurga naczyniowego trafiają pacjenci z bólem, ale częściej są to osoby, które zauważą u siebie pajączki i żylaki, towarzyszy im mrowienie i pieczenie kończyn oraz opuchlizna. Konsultacja chirurgiczna i wykonane badania pozwalają na postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Często są to środki farmakologiczne, ale w wielu przypadkach konieczne jest poszerzanie naczyń krwionośnych i limfatycznych, usuwanie zmian (zrostów, tętniaków), a niekiedy również wstawianie protez naczyniowych. Po wykonaniu zabiegów naczynie zaczyna funkcjonować w prawidłowy sposób lub przynajmniej poprawia się jego drożność.

Chirurg naczyniowy może skierować pacjenta na szczegółowe badania. Do najczęściej wykonywanych badań z zakresu chirurgii naczyniowej należy zaliczyć USG Dopplera tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych, żył kończyn dolnych i górnych oraz tętnic trzewnych. Bardzo przydana jest również tomografia komputerowa czy limfografia.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *