Catering dietetyczny - słów kilka

Dobry pediatra, czyli jaki?

Dobry pediatra, czyli jaki?

Pediatra, nazywany również lekarzem dziecięcym, to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem najmłodszych pacjentów. Organizm małego pacjenta zdecydowanie równi się od organizmu osoby dorosłej, dzieci cały czas rosną, rozwijają się, w związku z czym rozpoznawanie i leczenie niektórych chorób wymaga innego podejścia, aniżeli w przypadku leczenia dorosłych. Poza tym jest wiele chorób charakterystycznych dla wieku dziecięcego, z którymi specjaliści leczący dorosłych nie spotykają się na co dzień.

Pediatra czuwa nad rozwojem małego pacjenta

Rodzice przyprowadzają dzieci do lekarza pediatry nie tylko wtedy, gdy ich pociechom dolega coś poważnego. Każde niepokojące zachowanie, każda sytuacja, która budzi wątpliwość, może, a nawet powinna być skonsultowana ze specjalistą. Lekarz pediatra nie zajmuje się wyłącznie schorzeniami wpływającymi na fizyczność. Równie dobrze może skierować małego pacjenta do neurologa czy psychologa. Dobry pediatra czuwa nad całościowym rozwojem dziecka. Wyjaśnia wątpliwości rodziców, ale sam również czyni obserwacje i rozstrzyga, czy konieczna jest dalsza diagnostyka.

Pediatra przeprowadza bilans zdrowia dziecka. W pierwszych latach życia odbywa się to stosunkowo często, ponieważ na tym etapie wyłapanie wszelkich nieprawidłowości i włącznie odpowiedniej terapii jest kluczowe dla dalszego rozwoju malucha. Oprócz tego pediatra kwalifikuje dziecko do szczepień lekarskich.

Pediatra a lekarz rodzinny

W Polsce zupełnie naturalne jest to, że z dzieckiem idziemy do pediatry, natomiast własne dolegliwości zgłaszamy interniście. Rzadko zdarza się, by ten sam lekarz zajmował się zarówno dorosłymi, jak i małymi pacjentami, chociaż w ośrodkach zdrowia będących swego rodzaju filiami większych przychodni, takie rozwiązanie jest możliwe.

W Wielkiej Brytanii wizyta u specjalisty dziecięcego również jest możliwa, ale znacznie częściej dzieci trafiają pod opiekę specjalistów medycyny rodzinnej. Lekarz rodzinny nierzadko zajmuje się całą rodziną – z jego pomocy korzystają dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Z wielu względów jest to wygodne rozwiązanie. Ale jeśli mimo wszystko rodzice upierają się, że chcą zapisać dziecko do pediatry, również mają taką możliwość.

Dobry pediatra – czym się kierować, wybierając specjalistę dla dziecka?

Polacy przebywający na Wyspach powinni pomyśleć o wyborze pediatry pochodzącego z Polski, albo przynajmniej zatrudnionego w polskiej przychodni. Wówczas komunikacja z lekarzem i przychodnią będzie znacznie łatwiejsza. Oczywiście największe znaczenie mają tutaj kompetencje lekarza i zdobyte przez niego doświadczenie. Dobry pediatra jest osobą, która zazwyczaj stawia trafną diagnozę.

W przypadku lekarza dziecięcego bardzo ważna jest również atmosfera panująca w gabinecie lekarskim. Dobry pediatra wie, jak rozmawiać z dziećmi, które nierzadko boją się badania, albo wstydzą mówić o swoich dolegliwościach. Lekarz dziecięcy musi mieć odpowiednie podejście do dzieci.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *