Catering dietetyczny - słów kilka

Zaburzenia psychiczne – niepokojące objawy

Zaburzenia psychiczne – niepokojące objawy

Przyczyny występowania zaburzeń psychicznych mogą być różne – zarówno biologiczne, psychologiczne, jak i środowiskowe. Jeśli chodzi o przyczyny biologiczne, najczęściej mówimy o nich w odniesieniu do dolegliwości dziedzicznych. Na zaburzenia psychiczne niejednokrotnie cierpią osoby pochodzące z rodzin, w których takie zaburzenia już w przyszłości występowały. Jeśli pozostali członkowie rodziny pamiętają tamte doświadczenia, są w stanie dość szybko rozpoznać niepokojące objawy. Jest to znacznie trudniejsze w sytuacji, gdy takie zaburzenia obserwujemy po raz pierwszy. Mogą być skutkiem zażywania środków psychoaktywnych, problemów w życiu osobistym czy zawodowym, pokłosiem jakiegoś traumatycznego wydarzenia itd.

Objawy zaburzeń psychicznych – nadpobudliwość czy apatia?

O występowaniu zaburzeń psychicznych najczęściej mówią osoby bliskie, które mają możliwość obserwowania pacjenta w wielu sytuacjach życia codziennego. Sami chorzy często nie zdają sobie sprawy, że z ich zdrowiem dzieje się coś niepokojącego, a nawet jeśli zaobserwują niepokojące objawy, nie przyjmują do wiadomości, że mogą cierpieć na zaburzenia psychiczne. Oczywiście nie zawsze działa to w ten sposób, bo są pacjenci, którzy sami zgłaszają się do psychiatry czy psychologa, bez jakiejkolwiek interwencji osób trzecich. Obserwują, że nie mogą w nocy spać, że są rozdrażnieni, niecierpliwi, mają problemy z koncentracją, nie radzą sobie w wybuchami agresji, czy wręcz przeciwnie – stracili chęć do życia i najchętniej cały dzień spędziliby w łóżku. Z powyższego wynika, że objawem zaburzeń psychicznych może być zarówno nadpobudliwość, jak i apatia. Co ciekawe, niejednokrotnie są to stany występujące naprzemiennie.

Zaburzenia psychiczne a choroby psychiczne

Występowanie objawów zaburzeń psychicznych nie musi oznaczać poważnej, nieuleczalnej choroby psychicznej. Prawdą jest, że zaburzenia mogą skutkować rozwojem choroby, ale w wielu przypadkach, przy wsparciu terapeuty i rodziny (często też środków farmakologicznych), udaje się odzyskać równowagę psychiczną i nie dopuścić do rozwoju poważnej choroby. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepiej dla pacjenta. Dlatego jeśli pojawią się pierwsze niepokojące objawy występowania zaburzeń psychicznych, nie należy czekać, aż problem się pogłębi. Najlepiej od razu udać się do specjalisty. Dobry psycholog przeprowadzi wywiad z pacjentem, postawi diagnozę i zachęci do udziału w terapii.

Zaburzenia psychiczne – najczęściej występujące objawy

Do najwcześniej pojawiających się objawów zaburzeń psychicznych należy zaliczyć obniżenie nastroju oraz zaburzenia myślenia. Chory traci chęć do życia, nie ma ochoty nigdzie wychodzić, z nikim się spotykać, wykonywanie najprostszych czynności wydaje mu się trudne i kłopotliwe, jednocześnie pojawiają się problemy z koncentracją. Chory nie potrafi sobie wytłumaczyć, dlaczego powinien zmotywować się do działania. Jego myśli krążą wokół innych spraw, często przeskakują od czasów dzieciństwa do tego, co wydarzyło się niedawno. Inne osoby odnoszą wrażenie, że ciągle jest rozkojarzony.

Do często występujących objawów należy zaliczyć też urojenia i omamy. Chory tkwi w fałszywym przekonaniu, którego nikt nie jest w stanie zbić racjonalnymi argumentami. Taki stan wymaga pomocy specjalisty.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *